... D8 FACTORY: 6 złotych zasad dla początkującego blogera

6 złotych zasad dla początkującego blogera

12:26

Piszę blogi od ponad dziesięciu lat. Dopiero dziś ktoś zapytał, co po takim czasie doradziłabym sama sobie, gdybym zaczynała przygodę z blogowaniem. Moje rady są subiektywne, wynikają z kilku lat doświadczenia oraz wielu dni poświęconych nauce i pracy nad swoim warsztatem. Może coś z listy poniżej uznasz za przydatne. To moje wskazówki dla początkującego blogera, które sama chciałabym usłyszeć.

jak zacząć blogowanie

Bądź systematyczna
Jeśli "nie kupujesz" zasad marketingu internetowego i na kolejne hasła o pisaniu postu co drugi dzień dostajesz czkawki, nie czuj się zwolniona z systematyczności. Przeczytałaś dobrą książkę i czekasz na kolejną część. Masz ulubionego bloga i czekasz na kolejną notkę. Postaw się na miejscu swoich Czytelników. Nie cieszy ich post raz na dwa tygodnie, wierz mi. Pisząc systematycznie dajesz się poznać, tworzysz i wzmacniasz więź, pracujesz nad warsztatem, rozwijasz własną markę. Chcesz być dobra, może najlepsza – to kosztuje.

Nie działaj pod wpływem chwili
Bloger kreuje opinie. Bloger ma własne opinie i nie podąża ślepo za tłumem. Mimo wszystko, bloger nie ma wiedzy wyssanej z palca i umie podeprzeć swoje zdanie sensownymi argumentami. Jeśli masz napisać coś nieprzemyślanego, jeśli masz tego żałować, jeśli masz przepraszać i nurzać się w swojej osobistej porażce – najlepiej zatrzaśnij klawiaturę i ochłoń. Pomijając niszę, w której tworzysz, zawsze w mniejszym bądź większym stopniu wpływasz na opinie Twoich Czytelników. W moim odczuciu to bardzo odpowiedzialna funkcja. Nie spieprz tego. Kontrowersje zwiększają ruch na stronie, ale konsekwencje mogą być opłakane w skutkach.

To nieprawda, że wszystko wiesz najlepiej
Przyjmujemy, że dopiero zaczynasz. Wydaje Ci się, że o blogowaniu wiesz wszystko. Masz swoich ulubionych blogerów, obserwujesz ich sukces, wyciągasz jakieś wnioski, zatem wiatr w żagle i heja! No… Nie. Zrób sobie przysługę i znowu ochłoń. Uważam, że jeśli jesteś w czymś dobra to powinnaś przyjąć, że nie ma lepszych od Ciebie, ALE jeśli dopiero zaczynasz, przyjmij z pokorą fakt, że przed Tobą długa droga zanim dołączysz do elitarnego grona wybitnych twórców. Patrz: punkt 4.

Zaprzyjaźnij się z reaserchem
Są tacy, którzy pomagają za darmo. Dają świetne praktyczne rady, mają doświadczenie i się nim dzielą. Poszukaj autorów, których treści pomogą Ci jak najlepiej zoptymalizować działanie bloga. Mała podpowiedź: wpisz w Wujka Google hasła takie jak „content marketing”, „marketing internetowy”, „content distribution tools”, „blog distribution tools” itd. Jest mnóstwo stron, narzędzi i autorytetów, które pomogą Ci osiągnąć sukces. Tylko musisz je znaleźć.

Określ się
Co lubisz, co umiesz, co wiesz, w czym możesz pomóc – o tym pisz. Nie wchodziłabym z pierwszym blogiem na nieznane wody. Pisz o tym, co umiesz najlepiej. Będziesz wiarygodna i pewna siebie, a systematyczność przestanie być problemem – pisanie o czymś, co zna się od podszewki, nie zajmuje więcej niż 30 minut. Nie musisz być mainstreamowa. W zasadzie to trudniejsze niż próba wypełnienia nieznanej niszy. Napisanie historii koła od nowa nie należy do najprostszych. I jeszcze jedno: określ, do kogo kierujesz swoje treści. Maksymalnie zawęź ten obszar, bo pisanie dla wszystkich to pisanie dla nikogo. Grupa docelowa to fundament sukcesu.

Jakość przede wszystkim
Ortografia, interpunkcja, szyk zdania, logika. Masz z tym problemy? Użyj słownika. Brak poszanowania dla podstawowych zasad języka polskiego uważam za brak szacunku dla Czytelnika. Unikaj wulgaryzmów, chyba, że budujesz swoją markę na kontrowersji. I zadbaj o zdjęcia, bo odbiorcy lubią rzeczy miłe dla oka.

Te 6 zasad to ogólnie ujęte podstawy, których nie da się pominąć w procesie tworzenia i prowadzenia bloga. Jeszcze w tym tygodniu postaram się rozszerzyć niektóre z podpunktów, żebyś miała jasny obraz przyjętych przeze mnie założeń.
A może również prowadzisz bloga i uważasz, że pominęłam coś ważnego? Nie krępuj się dorzucić czegoś od siebie!

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Dobre rady, może sama z nich skorzystam - świetnie wszystko opisałaś ;-)
  http://sylvviusz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę bardzo podziękować za powyższe rady. Jestem początkująca dlatego każda rada jest dla mnie cenna. A te wyjątkowo cenne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę, przyjemność po mojej stronie. Mam nadzieję, że cokolwiek się przyda. Nie chcę na siłę zachęcać, ale w najbliższych dniach pojawią się kolejne posty o narzędziach dystrybucji treści, sposobach, zwiększaniu zasięgu i budowaniu własnej marki w sieci - wszystko prosto i przystępnie podane :) Jeśli masz ochotę to zapraszam :)

   Usuń